Monday, October 30, 2017

#10 Kuidas saada häkkeriks?



Paljudele uustulnukatele IT valdkonnas on häkker laialdast arutelu tekitav sõna. Kui tavainimestele seostub häkkimine enamjaolt negatiivse tegevusega, siis tegelikult on häkkerid just need, kes on pannud aluse tänapäeva infoühiskonnale ja Internetile.

Häkker on tehnikahuviline, kes tunneb hästi arvuteid, ehitab üles keeruka arhitektuuriga lahendusi ning on võimeline “häkkima” sisse erinevatesse süsteemidesse. Kindlasti ei ole häkkeri eesmärk tekitada halba või mingil viisil kahjustada üles ehitatud süsteeme. Häkkerid lahendavad probleeme ja loovad uusi asju, nad usuvad vabadusse ning vastastikusse vabatahtlikku abistamisse. Kui nüüd kellegil on tekkinud suur soov saada häkkeriks, siis tasuks lugeda Eric S. Raymondi poolt kirjutatud “ “Hacker-HOWTO”. Oma kirjatükkis kirjeldab ta häkkerite olemust ja annab soovitusi kuidas saada suurepäraseks ja kogukonna poolt aktsepteeritud tegijaks.

Eric on esmalt loetlenud üles häkkeritele omased iseloomujooned. Näiteks peaksid nad suutma lahendada probleeme ja olla motiveeritud pakkumaks uusi lahendusi. Tegeleda probleemiga võideldes samal ajal vastu autoritaarsusele, tsentsuurile ja info varjamisele. Häkkeril peaks pidevalt arendama oma kompetentsi ja olema küsiv kõige suhtes. Lisaks iseloomuomadustele peab häkkeril olema ka suurepärased programmeerimis oskused. Eric on andnud väga head soovitused lugejale, milliste programeerimiskeeltega võiks alastada ja millised oskused tulevad kasuks igale tegijale. Kõige olulisema märkusena on ta välja toonud tõdemuse, et raamatud ja kursused siin ei aita. Parimad häkkerid on iseõppijad. See tähendab, et raamatust võib õppida keele omadusi, kuid progeja mõtteviisi saab omandada üksnes reaalse praktikaga.

Samuti on Eric toonud välja tähelepanuväärsed põhjused miks just alustada Linuxi või BSD Unixitestiga. Kui tahad võimalikult palju õppida, tuleb käed esmalt külge panna mootorile ning mitte roolile. Samuti tuleks õppida kasutama HTMLi. Tänapäeval töötab kõik veebis ja seega on oluline osata kas frontendi.
Ilmekalt on kirjutises tõstetud esile andmis printsiip. Mida rohkem “häkker” on nõus ühiskonnale tagasi andma, seda suurem saab olema tema tasu. See tähendab, et luues midagi suurt ja märgilist, ei tasu seda hoida endale, vaid jagada ühiskonna teenimise eesmärgiks ka teistega. Panus ei pruugi seisneda vaid loomises. Abiks võib olla ka avatud lähtekoodi testimine või silumine.

Võttes kokku Ericu kirjutise võib öelda, et häkkeriks olemine tähendab sellese subkultuuri kuulumist. Jagada samase “gruppi” kuuluvatega ühiseid väärtushinnanguid. Arendada pidevalt oma oskuseid ja mõtteviisi ning panustada konstantselt probleemide lahendamisse. 

Allikas:

http://www.kakupesa.net/hacker/

No comments:

Post a Comment