Monday, October 2, 2017

#4 Challenges of The Global Information Society


Pekka Himanen on kirjutanud 2004-l aastal Soome parlamendi jaoks ülevaate maailmat ees ootavatest muutustest. Arvustus on jaotatud nelja osasse. Esimene osa annab ülevaate Soome parlamendi Tulevikukomitee funktsioonidest ja ajaloost. Teine osa kirjeldab globaalseid trende. Kolmas osa keskendub võimalikud arengustsenaariumidele. Neljas osa toob välja erinevad ühiskonnamudelid ja viimane osa analüüsib stsenaariumite võimalike toimumisele ning nende tagajärgi.

Ettekande eesmärgiks on tõsta Soome parlamendiliikmete teadlikust ja kujundada Soome poliitikat vastavalt tuleviku prognoosidele. Autor keskendub infotehnoloogiast põhjustatud muutuste analüüsile. Infotehnoloogial põhinev ühiskonda defineeritakse kui pidevas muutuses olevat innovaatilist ühiskonda, mis toetub kreatiivsusele, efektiivsusele ja erinevate osapoolte tihedale suhtlusele ning koostoimimisele. Ühiskonna ja organisatsioonide jätkusuutlik kasv saab toimida vaid tänu innovatsioonile. 
Autor on toonud välja 10 võtmetrendi, mis mõjutavad kõige rohkem tuleviku ühiskonda. Nendeks on:
  •        Riikide vaheline võistlus maksusoodustuste pakkumisel
  •        Globaalne tööjaotus
  •     Vananev populatsioon
  •        Suurenev heaoluühiskonna surve
  •     Infotehnoloogia arengu teine etapp
  •        Digitaliseeritud kultuuri ja meedia kasv
  •        Meditsiini ja bio-tööstuse kasv
  •        Urbanism
  •        Globaalne ressursside jagamine
  •        Majandusest tingitud sotsiaalsed lõhed

Lähtudes eelnevatest punktidest on autor toonud välja ka väärtused, mille olemasolul või arendamisel on võimalik riikidel tagada jätkusuutlik ja efektiivne areng ning majanduslik liidriroll. Väärtusteks mis aitavad kaasa Euroopa heaoluühiskonna kasvuks on hoolivus, kindlus, avatus, julgustus, vabadus, kreatiivsus, julgus, visioon, tasakaal ja tähendusrikkus.
Innovaatilise ühiskonna tunnusteks peab autor kultuuri ja heaolu tasakaalu ning arenenud IT sektorit. Toote/teenuse arendamiseks on vaja nii kratiivset ideed (tootlikkuse ja tootmisprotsesside innovatsiooni), kui ka kreatiivset äri (brändi ja ärimudeli innovatsiooni). Olulise osana on toodud välja kultuur, kui põhikomponent innovatsiooni tekkeks.

Toetudes kümnele võtmekomponendile võib öelda, et kõik punktid on suurema või vähemal määral täide läinud. Nii esimese kui ka teise maailmajao riigid on muutnud oma maksusüsteemi, et olla rohkem atraktiivsed ettevõtetele. Euroopast on heaks näiteks Läti, kus alles hiljuti kehtestati maksusoodustus startupidele.

Nii nagu maksusoodustused aitavad kaasa ettevõtete ümberasumisele on Interneti ja tehnoloogia kättesaadavus jaotanud ümber töökohad. Tööjõud ei pea enam asuma ühes ja samas punktis ning kaugtöö on järjest enam aktsepteeritav. Samuti on kadumas töökohad, mis pole seotud kreatiivsuse ja uudse loominguga. Järjest enam arendatakse roboteid ja automatiseeritud tööstusliine, mis asendavad inimesi. AI areng saab olema võtmetähtsusega ja määrab ära järgneva tööstusrevolutsiooni kulgemise.

Kui varem oli vananev populatsioon eriti „valus“ teema vaid Jaapanile, siis nüüd on sellest mõjutatud enamus Euroopa Liidu riike. Vananev ühiskond aitab kaasa üheltpoolt automatiseerimisele, kuid teiselt poolt “jaotab“ ümber riikide võimekust. Sündiv generatsioon ei jõua lihtsalt “üleval hoida“ heaoluühiskonna hüvedega harjunud kogukonda. See omakorda viib sotsiaalse pinge kasvamiseni. Hea näitena võib tulla ühiskonna kihistumise. Juba hetkel on näiteks IT sektoris olevad ametipositsioonid tunduvalt pareminin makstud, kui teistes sektorites olevad positsioonid. Tehnoloogia areng on tugevalt mõjutanud sotsiaalseid valdkondi, mis otseselt ei loo majandusliku lisaväärtust (näiteks filosoofia, teoloogia, jne.), kuid samas tõstavad populatsiooni haritust ja laiendavad maailmavaadet ning tõstavad inimeste avatust ning tolerantsi.

Kultuuri tarbimine on muutnud kättesaadavaks tänu digitaliseerimisele, kuid kultuuri tarbimis harjumised on muutunud. Samuti selle levik ja sisu kvaliteet. Näiteks keegi ei osanud arvata 10 aastat tagasi, et meelelahutustööstus muutub nii kardinaalselt (Youtube, Spotify, Netflix).

Autor on toonud välja urbanisatsiooni kasvu, kuid tundub, et tehnoloogia üheltpoolt aitab kaasa populatsiooni kontsentreeritusele, teisalt aga võimaldab hajusust. Paremate töökohtade, infrastruktuuri nimel kolitakse linnadesse. Samas tehnoloogia kättesaadavus võimaldab nüüd ka inimestel valida omale sobivat elukohta ja tihti seda väljaspool majandusliku tuiksoont.

Peamiseks küsimuseks jääb aga hariduse kättesaadavus ja sellest tingitud sotsiaalsed lõhed. Autor on eeldanud, et hariduse või kvalifikatsiooni puudus saab suurimaks tõukeks sotsiaalsetelõhede tekkeks. Samas jälgides muutuseid, mis toimuvad haridussüsteemis võib selgelt väita, et hariduse omandamise kontseptsioon on muutmas ja selle kättesaadavus on järjest lihtsam. Näiteks ei pea enam ülikooli minema, et saada detailsed ja sügavad teadmised mingist spetsiifilisest alast. Enamus tippülikoolide õppematerjalid on (tasuta) digitaalsel kujul ja hariduse omandamine muutub järjest personaalsemaks. Loevad rohkem oskused ja teadmised, kui diplom. Ülikoolide lisandväärtuseks ei ole enam haridus, vaid kontaktid ja sotsiaalnevõrgustik. Ühiskonnas läbilöömiseks on vaja suurt tahet ja motivatsiooni ning innovaatilist lähenemist.

Lähtudes raportis olevatest punktidest saab tõdeda, et autor on toonud välja ühiskonna valupunktid ja muutused seoses IT arenguga. Samas ei tundu mulle, et Soome oleks võtnud ette kardinaalseid muutuseid aastast 2004. Pigem tundub, et riik tegutseb rahulikult ja võibolla mitte kõige agressiivsemalt. Samas tark ei torma ja vahel on stabiilsus suurimaks tugevuseks selles kiiretsi muutuvas maailmas.


Allikas:

https://www.eduskunta.fi/FI/tietoaeduskunnasta/julkaisut/Documents/tuvje_1+2004.pdf






No comments:

Post a Comment